Z okresem ciąży wiąże się wiele dolegliwości w postaci bólów pleców i odrętwień, na które może pomóc masaż w ciąży.
Po długim dniu spędzonym na nogach często twoje plecy pulsują z bólu, gdy podpierasz swój rosnący brzuch lub podnosisz spuchnięte nogi. Jest to moment, w którym można krzyczeć z bólu i z bezsilności. W tym momencie masaż brzmi absolutnie niebiańsko.
Może twój partner zauważył twoje blizny, obolałe ciało i zaofiarowuje Ci masaż. Niemniej jednak, jak większość rzeczy związanych z ciążą, możesz zastanawiać się, czy jest to dla ciebie bezpieczne.
Czy masaż w ciąży jest dla ciebie bezpieczny?
Krótka odpowiedź: Tak, najprawdopodobniej jest to bezpieczne. Trzeba to rozpatrywać indywidualnie.
Należy oczywiście poinformować lekarza o tym, że myślisz o masażu, czy to ze strony partnera, czy profesjonalisty, zanim się na niego zdecydujesz.
Więc “Jeśli twój lekarz nie widzi przeciwwskazań do masażu, partner może wykonać masaż karku lub ramion. Może to pomóc przynieść ulgę”, mówi Piotr Blue, profesjonalny masażysta i fizjoterapeuta, bodyworker wykonujący hawajski masaż Lomi Lomi Nui oraz masaż tantryczny. Pamiętaj, aby dać znać partnerowi lub masażyście, jeśli coś cię zaboli podczas masowania.
Na ogół masaż jest uważany za bezpieczny dopiero po pierwszym trymestrze ciąży. Masaż w pierwszym trymestrze może wywołać zawroty głowy lub mdłości — a najprawdopodobniej nie chcesz przypadkowo pogorszyć porannych dolegliwości.
Niektórzy masażyści nie wykonują masażu w pierwszym trymestrze, ponieważ obawiają się, że może on spowodować poronienie. Istnieje niewiele dowodów medycznych wskazujących na to, że jest to prawda.
W pierwszym trymestrze ciąży zarodek się rozwija i buduje istotne struktury. Dlatego wielu lekarzy i masażystów zaleca dużą ostrożność w tym okresie.
Na co warto zwrócić uwagę podczas masażu w okresie ciąży?
Dla Twojego komfortu i bezpieczeństwa dziecka, podczas masażu powinnaś leżeć na boku. Unikając leżenia na plecach czy brzuchu lub siedzenia w pozycji pionowej, czy półleżącej.
Dlaczego tak jest? Na początek, leżenie na brzuchu jest niewygodne. Ponadto, leżenie na plecach po 20 tygodniu może wywierać nacisk na naczynia krwionośne, w tym aortę i żyłę główną dolną, co może ograniczać przepływ krwi. To z kolei może spowodować spadek ciśnienia krwi i zmniejszenie przepływu krwi do macicy.
Masaż pewnych punktów akupresury ma podobno wywoływać poronienie lub przedwczesny poród. Żadne dowody nie potwierdzają tego przekonania, ale badania wykazują, że może on zmniejszyć długość i bolesność porodu.
Zachowaj ostrożność przy masowaniu:
• Brzuch – prawdopodobnie będziesz chciała uniknąć masowania rosnącego brzucha i jego okolic, ponieważ może to zaszkodzić Tobie lub dziecku. Możesz jednak delikatnie wcierać w brzuch krem na rozstępy.
• Nogi – możesz delikatnie masować lub głaskać swoje nogi, ale upewnij się, że Twój partner nie stosuje zbyt silnego nacisku na tkanki głębokie. Ponieważ w ciąży zwiększa się objętość krwi, przepływ krwi w nogach może być spowolniony, co sprawia, że jesteś podatna na zakrzepy. Dlatego głęboki masaż tkanek na nogach może spowodować odklejenie się skrzepu.
• Punkty nacisku – w niektórych miejscach na ciele, takich jak nadgarstki, kostki lub między palcami istnieją punkt nacisku. Niektórzy twierdzą, że masowanie tych miejsc może powodować skurcze, ale obecnie nie ma żadnych dowodów na poparcie tych twierdzeń.
Masaż w ciąży i przeciwwskazania.
Zabiegi pielęgnacyjne w spa, masaż Lomi Lomi Nui, ćwiczenia fizyczne, gimnastyka lub joga, przynoszą wiele korzyści. Pod warunkiem, że jest to dostosowane do możliwości i stanu zdrowia osoby. Dla dobra swojego i dziecka należy swój przypadek potraktować, wysoce indywidualnie. Przed zabiegami lub ćwiczeniami należy konsultować się z lekarzem.
Można wyróżnić ogólne przeciwwskazania do masażu:
- Występowanie przedwczesnego porodu w przypadku poprzednich ciąż,
- Pojawienie się nadciśnienia wraz z ciążą,
- Ryzyko przedwczesnego porodu i wszelkiego rodzaju powikłania,
- Mdłości lub wymioty,
- Występowanie stanu przedrzucawkowego,
- Ataki silnych bóli głowy,
- Występowanie dużych obrzęków,
- Inne schorzenia, na które należy zwrócić uwagę i wymagają konsultacji lekarza.
Dlaczego warto skorzystać z masażu dla kobiet w ciąży?
Złagodzenie dolegliwości towarzyszących ciąży jest głównym celem masażu dla kobiet w ciąży. Choć w przypadku masażu Lomi Lomi Nui, dochodzi element hawajskiej filozofii huny pracy z umysłem.
Masaż powinien być wykonywany przez osobę z odpowiednią wrażliwością i kompetencjami. Masażysta powinien zwracać dużą uwagę na jakość i rodzaj użytych olejków, stosować bezpieczne techniki masażu oraz ułożenia ciała.
Jeśli nadal interesuję cię taka forma relaksu, pamiętaj, by przed zabiegiem skonsultować się z lekarzem.
Co może Ci dać masaż w ciąży?
- Masaż głęboko relaksuje, redukuje napięcia i stres,
- Poprawia jakość snu i pomaga w zasypianiu
- Pomaga na bóle mięśni, pleców i stawów
- Zmniejsza obrzęki i poprawia krążenie krwi i limfy,
- Łagodzi bóle głowy,
- Może zmniejszać objawy depresji ciążowej.
Decydując się na masaż lub zabieg, warto zwrócić uwagę na własne potrzeby. Czy jest to potrzeba relaksu, uwolnienia się od bólu czy zmniejszenia obrzęku stóp.
Jeżeli potrzebujesz głębokiego relaksu i odprężenia, hawajski masaż ciążowy może być właśnie tym, czego potrzebujesz. Pamiętaj, że przed jakimkolwiek zabiegiem musisz się skonsultować z lekarzem.
Jednak jeśli nadal obawiasz się, że tego rodzaju zabiegi mogą Ci zaszkodzić, możesz poprosić partnera o delikatny masaż karku lub stóp w ciąży. Jeżeli twój partner obawia się, wykonywania tego typu masażu. Warto zastanowić się nad kursem masażu dla partnera. Odbycie takiego kursu masażu ciążowego z pewnością zminimalizuje lęk i niepewność przy jego dawaniu.
Zapraszamy również do zakupu kalendarza ciążowego – “Kalendarz Fasolki”